کاهش آپنه خواب با درمان‌های ارتودنسی

کاهش آپنه خواب با درمان‌های ارتودنسی

دندان‌های کج و مسائل مربوط به بایت می‌توانند یک مشکل جدی باشند و چیزی بیش از ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهند. وقتی به فکر استفاده از بریس هستید، افراد در درجه اول روی زیباتر کردن لبخند خود تمرکز می‌کنند. اما چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که بریس‌ها و به طور کلی درمان ارتودنسی، می‌توانند بسیار بیشتر از بهبود لبخند و عزت نفس نفس برای شما انجام دهند.

این ممکن است تعجب آور باشد، اما سلامت دهان و دندان ارتباط نزدیکی با کیفیت خواب دارد. برا ی بیمارانی که به دلیل آپنه خواب و خروپف مشکل خواب دارند، درمان‌های ارتودنسی می‌توانند کیفیت خواب را بهبود بخشند.

چگونه مشکلات خواب شروع می‌شوند؟

زمانی که در خواب عمیق هستید، استراحت کامل عضلات صورت و فک کاملا طبیعی است. این به خودی خود مشکل نیست. اما زمانی که به پشت می‌خوابید، موقعیت فک شما تغییر می‌کند و به سمت عقب می‌لغزد. این باعث می‌شود راه گلوی شما باریک شود و هنگامی که هوا در آن حرکت می‌کند، لرزش پیدا کند. برخی دیگر این را به عنوان خروپق می‌شنوند، صدایی ناخوشایند که از نظر حجم و کیفیت متفاوت است. خروپف را هرگز نباید نادیده گرفت، زیرا ممکن است نشانه‌ای از آپنه انسدادی خواب باشد. همچنین باعث کم خوابی و مسائلی مانند عدم تمرکز، خواب آلودگی در طول روز، تحریک پذیری، مسائل مختلف روانی و غیره می‌شود.

مشکل دندانی که خروپف را بدتر می‌کند

کسانی که بایت نامنظم دارند، ممکن است به ویژه در معرض خروپف و آپنه خواب باشند. مسائل بایت بسیار رایج هستند و شامل اوربایت، آندربایت و اپن بایت می‌شوند. اوربایت زمانی است که دندان‌های جلویی بالایی جلوتر از دندان‌های جلویی پایینی قرار می‌گیرند. آندربایت زمانی که دندان‌های پایین در مقابل دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند. اپن بایت زمانی است که دندان‌های بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند. خوشبختانه، بریس‌ها می‌توانند در درمان این مشکلات کمک کنند. آن‌ها دندان‌ها را به درستی تراز می‌کنند و مسائل اوربایت و آندربایت را برطرف می‌کنند. این جریان هوای دهان را بهبود می‌بخشد، انسداد را کاهش می‌دهد و به آپنه خواب و خروپف کمک می‌کند. همچنین سلامت عمومی و کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد.

سایر عواقب آندربایت

حتی اگر آپنه خواب نداشته باشید، مسائل مربوط به بایت می‌تواند منجر به اختلالات TMJ شود. این اختلالات شامل علائمی مانند درد فک، درد در مفاصل گیجگاهی فکی، درد در گوش و اطراف آن، سردرد و مشکل در جویدن است. این علائم همراه با خطر بالای آپنه خواب زنگ خطری برای بیمار برای مراجعه به متخصص ارتودنسی است.

درمان آندربایت با دستگاه‌های RPE

RPE یا وسیع کننده‌های سریع کام، یک دستگاه ارتودنسی است که دندانپزشکان به مظور گشاد کردن فک بالا به سقف دهان وصل می‌کنند. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود که منبسط کننده در دروان کودکی استفاده شود، زیرا استخوان‌های کام کودکان هنوز به هم چسبیده نشده و حرکت دادن آن‌ها و ایجاد فضای اضافی آسان‌تر است. در نهایت، فک بالا با فک پایین تراز می‌شود و آندربایت دیگر مشکلی در هنگام خواب ایجاد نمی‌کند. وسیع کننده‌های کام نیز جریان هوای بهتری را از طریق سینوس‌ها فراهم می‌کنند. در برخی موارد، اگر دندانپزشک دچار تردید شود که فک به اندازه کافی جادار نیست تا دندان‌های دائمی را نگه دارد، می‌توان از اکسپندر بدون بریس استفاده کرد.

استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی سفارشی

دستگاه‌های داخل دهانی راهی برای مقابله مستقیم با مشکلات خواب است. هدف از دستگاه‌های دهانی متناسب با بریس‌های ارتودنسی مشابه است. دستگاه‌های متناسب سفارشی به نگه داشتن فک در موقعیت رو به جلو کمک می‌کنند و به لطف آن‌ها راه هوایی فوقانی شما همیشه باز می‌ماند. دو نوع دستگاه وجود دارد: دشتگاه‌های پیشروی فک پایین و دهانی نگهدارنده زبان. آن‌ها کاملا شبیه هم هستند، اما نگهدارنده‌های زبان از یک قطعه دیگر تشکیل شده‌اند که زبان را به سمت جلو نگه می‌دارد. آتل پیشرفته فک پایین را به شمت جلو حرکت می‌دهد، بافت نرم و ماهیچه‌های راه هوایی فوقانی را سفت می‌کند و از انسداد راه هوایی جلوگیری می‌کند.

مزایا و معایب درمان با دستگاه دهانی

بیایید کمی به آپنه خواب بپردازیم و توضیح دهیم که چرا اینقدر خطرناک است. افراد مبتلا به این عارضه دچار مکث‌های مکرر تنفسی در طول خواب و کاهش سطح اکسیژن می‌شوند. این منجر به محرومیت از خواب می‌شود و همه این عواقب می‌تواند منجر به انواع مختلفی از مشکلات سلامتی می‌شود اگر مشکل اصلاح نشود. اگر به بریس‌ها اجازه دهید تا بایت شما را به طور کامل رفع کنند، احتمال مشکلات خواب ناشی از مشکلات دهانی به حداقل می‌رسد. استفاده از بریس‌ها ممکن است ناراحت کننده باشد، اما این فقط برای مدت زمان محدودی است. در مقایسه با وسایل دهانی که باید هر شب پوشیده شوند، میزان ناراحتی در هنگام استفاده از بریس‌ها حداقل است. به همین دلیل است که بریس‌ها بهترین راه برای اطمینان از داشتن لبخندی زیبا و خواب سالم در شب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *