شیوع اختلال بویایی و احتمال ارتباط با کرونا

دکتر ابراهیم رزم‌پا، نایب رییس انجمن راینولوژی گفت باید توجه کرد که حس چشایی به کمک حس بویایی انجام می‌شود و کسی که بویایی‌اش را از دست می‌دهد، ‌ چشایی هم ندارد. بنابراین مشکل اصلی بحث اختلال در بویایی است.

▪برای اختلال نابویایی فعلی دو فرضیه مطرح شده است؛ فرضیه اول این است که این اختلال می‌تواند به ویروس کرونای جدید مرتبط باشد؛ یعنی خود ویروس کرونا که تهاجم عصبی هم دارد، می‌تواند منجر به این اتفاق شود.

▪ ویروس کرونا همان ویروس سرماخوردگی است که جهش‌یافته است و به همین دلیل بیشترین اثرات تخریبی آن در سیستم تنفسی، قلب و کلیه است که البته هنوز مطالعات مربوط به آن کامل نشده و می‌تواند بر روی اعصاب هم موثر باشد؛ بنابراین کرونا ویروس جدید می‌تواند عامل شیوع نابویایی باشد که این فرضیه را بیشتر محتمل می‌دانیم.
رزم‌پا افزود: دومین فرضیه ما این است که این اختلال می‌تواند ناشی از اثرات مخرب شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده که طی این مدت استفاده می‌شود، باشد. در عین حال به نظر ما و با توجه به بررسی‌هایمان اختلال نابویایی می‌تواند به شیوع کرونا ویروس جدید مرتبط باشد.

▪نایب رییس انجمن راینولوژی همچنین گفت: البته این موضوع به این معنا نیست که از فردا هرکس دچار اختلال بویایی شد، تست بدهد. زیرا این تست برای افرادی که علائم دارند، است. از طرفی بسیاری از افراد ممکن است آلوده به کرونا باشند و حتی مشکل بویایی‌شان هم به دلیل ویروس باشد، اما تا زمانیکه مشکل خاصی برایشان ایجاد نشده، درمان‌شان همین درمان علامتی است. نکته مهمی که باید رعایت شود این است که اگر افرادی که دچار اختلال بویایی شدند، به احتمال آلودگی‌شان شک کردند، خودشان را ایزوله کرده و برای حفظ سلامتی سایرین با دیگر افراد تماس نداشته باشند

▪رزم‌پا با بیان اینکه مواردی داشتیم که دچار اختلال بویایی شده‌اند و تست کرونایشان هم مثبت بوده است، گفت: حتی در برخی مراکز درمانی که بیماران کرونایی بستری بودند، طبق بررسی‌ها مشخص شد که یکی از مشکلات‌شان اختلال بویایی و چشایی بوده است. بنابراین می‌تواند میان اختلال بویایی و ابتلا به کرونا ارتباط باشد، اما به این معنا هم نیست که هر کس که دچار اختلال بویایی شد، کرونا هم دارد. بنابراین افراد باید مراقبت کند. در عین حال بسیاری از مورادی که دچار این مشکل شدند، به مرور و حتی بدون درمان هم بهبود یافتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *