تاثیر پستانک بر دندان‌های کودک

تاثیر پستانک بر دندان‌های کودک

بسیاری از والدین از پستانک‌ها برای آرام کردن نوزادان خود استفاده می‌کنند. در کنار کمک به آرام کردن نوزادان، از مزایای استفاده از پستانک می‌توان به عنوان یک راه حل عالی برای بچه‌های کوچکی اشاره کرد که دوست دارند همه چیز را بمکند.

اما برخی از کودکان در نتیجه استفاده مداوم از پستانک در مدت زمان طولانی مشکلات دندانی را تجربه می‌کنند. درک اینکه چگونه پستانک‌ها ممکن است باعث مشکلات دهانی شود، می‌تواند به والدین کمک کند تا از تشویق کودکان خود به استفاده از آن‌ها اجتناب کنند.

مزایای استفاده از پستانک

در حالی که پستانک و مکیدن شست گاهی اوقات به دلیل خطر مشکلات دندانی شهرت بدی پیدا کرده‌اند، اما بی فایده نیز نیستند. کارشناسان معتقدند که پستانک و حتی مکیدن شست چهار کاربرد عمده دارد. از مزایای استفاده از پستانک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشویق به خودآرامی در نوزادان

پستانک به عنوان نوعی از خود تسکین دهنده برای نوزادان ایده آل است. این می‌تواند به ویژه زمانی مفید باشد که شما خسته هستید و نیاز به یک استراحت کوتاه از در آغوش گرفتن فرزندتان دارید.

اغلب، پستانک می‌تواند به آرامش کودک کمک کند تا بتوانید به چیزهای دیگر توجه کنید، مانند خوردن یک وعده غذایی سریع یا حتی داشتن یک لحظه برای نشستن و استراحت کردن.

کمک به از شیر گرفتن

اگر آماده از شیر گرفتن کودک خود هستید، پستانک می‌تواند به عنوان یک راه حل خوب عمل کند و ممکن است این روند را برای نوزادان آسان‌تر کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که قبل از معرفی پستانک به نوزاد تازه متولد شده، بهتر است صبر کنید تا یک روال شیردهی را به طور کامل ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این کار معمولا 3 تا 4 هفته طول می‌کشد.

کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

احتمالا یکی از بزرگ‌ترین مزایای پستانک‌ها، ارتباط آن‌ها با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است.

کارشناسان از جمله آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، والدین را تشویق می‌کنند که به نوزادان خود در هنگام خوابیدن پستانک بدهند. (با این حال، پستانک نباید به لباس کودک یا عروسک‌ها وصل شود، زیرا این امر می‌تواند باعث خفگی اتفاقی شود.)

کاهش ناراحتی در نوزادان شیرخوار

پستانک می‌تواند به کاهش ناراحتی در نوزادان شیرخوار کمک کند.

طبق یک مطالعه که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بین سال‌های 2007 تا 2009 انجام شد، نوزادان نارسی که به آن‌ها پستانک داده شد، توانستند سریع‌تر با استفاده از تغذیه‌ لوله‌ای شیر بخورند. با این حال، نوزادان نارس در بخش مراقبت‌های ویژه با نوزادان سالمی که در خانه هستند یکسان نمی‌باشند. به همین دلیل از دادن پستانک به نوزادی که شیر نمی‌خورد و به درستی تغذیه نمی‌شود، خودداری کنید. مگر اینکه دادن پستانک توسط مشاور شیردهی یا متخصص اطفال توصیه شود.

مشکلات دندانی ناشی از پستانک

با وجود مزایای استفاده از پستانک، آن‌ها از طریق مشکلات دندانی که می‌توانند ایجاد کنند دارای معایب بالقوه‌ای نیز هستند. در بیشتر موارد، زمانی که مشکلات دهان و دندان ایجاد می‌شود، به این دلیل است که کودک برای مدت طولانی از پستانک استفاده می‌کند.

بایت نامناسب

یکی از شناخته شده‌ترین خطرات ناشی از استفاده بیش از حد از پستانک، بایت نامناسب است. این می‌تواند شامل کراس بایت، اپن بایت یا سایر انواع مال اکلوژن در کودکان باشد.

به ویژه، این مشکلات دندانی بیشتر زمانی دیده می‌شود که کودکان بزرگ‌تر هنوز از پستانک استفاده می‌کنند. استفاده طولانی مدت از پستانک ممکن است دندان‌های کودک را مجبور به حرکت کند و حتی می‌تواند شکل سقف دهان او را تغییر دهد تا حضور دائمی یک جسم خارجی را در خود جای دهد.

به عنوان مثال،یک مطالعه در سال 2001 نشان داد که مال اکلوژن در تقریبا 71% از کودکان شرکت کننده که به استفاده از پستانک یا مکیدن شست خود تا 4 سالگی ادامه دادند، وجود داشت.

در مقابل، تنها 36% از کودکانی که در سنین 3 تا 4 سالگی مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک را متوقف کردند، علائم مال اکلوژن وجود داشت. و فقط 14% از کودکانی که مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک را تا 24 ماهگی متوقف کردند، این عارضه را نشان دادند.

تحلیل لثه و حفره‌ها

در موارد شدید، استفاده از پستانک با تحلیل لثه، یا از دست دادن لثه و حفره‌های کودکان مرتبط است.

با این حال، این شرایط دهانی پیامد استفاده از پستانک پس از آغشته کردن آن به غذاهای شیرین است. زیرا دندان‌ها و لثه‌های کودکان را در معرض قند قرار می‌‌دهد که می‌تواند باعث ایجاد پلاک و حفره‌ها شود.

استفاده از پستانک به گونه‌ای که باعث ایجاد دندان‌های پستانکی نشود

هیچ دلیلی برای ترس از استفاده از پستانک وجود ندارد، به شرطی که بهداشت را رعایت کنید و در زمان مناسب استفاده از آن را توسط کودکتان متوقف کنید.

پرهیز از اشتراک گذاری پستانک

از اشتراک گذاری پستاک بین کودکان اجتناب کنید. استفاده از پستانک‌های مشترک علاوه بر اینکه تا حدودی ناخوشایند است، می‌تواند کودکان را در معرض باکتری قرار دهد. این امر می‌‌تواند باعث ایجاد حفره‌ها یا عفونت‌های عمومی شود.

از آغشته کردن پستانک به مواد شیرین خودداری کنید

حتی اگر به شدت وسوسه می‌شوید که پستانک کودکتان را به چیز شیرینی آغشته کنید تا فرزندتان را تشویق به پذیرش پستانک کنید، این کار را نکنید. در معرض قند قرار گرفتن لثه‌ها یا دندان‌های شیری در نهایت می‌تواند منجر به پوسیدگی و ایجاد حفره‌ها شود.

از پستانک با سایز مناسب استفاده کنید

اگر در دنیای مراقبت از نوزاد تازه وارد هستید، ممکن است از پیشرفت پستانک‌ها از زمانی که شما از آن‌ها استفاده می‌کردید، متعجب شوید. امروزه، پستانک‌ها در اندازه‌های مختلف وجود دارند و به طور معمول با محدوده سنی توصیه شده به فروش می‌رسند.

پیدا کردن اندازه مناسب به این معنی است که از پستانک خیلی بزرگ برای کودکان استفاده نکنید. به همین ترتیب، اگر پستانک خیلی کوچک باشد و کودک بتواند کل آن را وارد دهان خود کند، این موضوع خطر خفگی را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از پستانک ارتودنسی

اگر نگران این هستید که پستانک باعث ناهنجاری بایت شود، می‌توانید از پستانک‌های ارتودنسی استفاده کنید. این پستانک‌ها شکل کلاسیک نوک سینه گرد را ندارند. آن‌ها صاف‌تر هستند، به طوری که آرواره‌های کودک شما در هنگام مکیدن در یک راستا قرار می‌گیرند.

با این حال، با وجود ادعاها، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد پستانک‌های ارتودنسی خطر ابتلا به مشکلات دندانی را کاهش می‌دهد. اگر به پستانک ارتودنسی علاقه دارید، با دندانپزشک اطفال صحبت کنید. برای جلوگیری از مشکلات دندانی حتما کودک خود را در سن مناسب از پستانک بگیرید.

بهترین سن گرفتن کودک از پستانک

در اوایل 24 ماهگی، استفاده مداوم از پستانک ممکن است مشکلات دهان را تشویق کند. با این حال، هیچ پاسخ درستی برای هر خانواده یا کودک وجود ندارد.

به عنوان مثال، برخی از پزشکان ممکن است کاهش استفاده از پستانک را در سنین 6 تا 12 ماهگی به دلیل افزایش خطر ابتلا به اوتیت میانی یا عفونت گوش توصیه کنند.

آکادمی اطفال آمریکا اعلام کرده است که استفاده از پستانک بیش از 2 سال ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در دندان‌های شیری شود. اما اگر کودک شما قبل از بیرون آمدن دندان‌های دائمی خود مکیدن را متوقف کند، این مشکلات اغلب قابل برگشت هستند.

از سوی دیگر آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا توصیه می‌کند پس از 3 سالگی کودک خود را از پستانک بگیرید. در سن 4 سالگی کودکان نباید از هیچ نوع پستانکی استفاده کنند، زیرا خطر ابتلا به مشکلات دندانی افزایش می‌یابد.

درمان دندان پستانکی

دندان‌های پستانکی یا بهتر بگوییم مشکلات دندانی که از پستانک‌ها ناشی می‌شوند، دلیلی برای نگرانی بسیاری از والدین است. رایج‌ترین سوال این است که “آیا این مشکلات خود به خود درست می‌شوند؟”

پاسخ بستگی دارد. اجماع کلی در جامعه دندانپزشکی کودکان وجود ندارد.

با این حال، بسیاری از کارشناسان می‌گویند که وقتی کودک از پستانک گرفته نمی‌شود، به طور مستقیم بر مشکلات دندانی تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، مشکلاتی که قبل از 24 ماهگی تشخیص داده می‌شوند، اغلب می‌توانند ظرف 6 ماه از زمانی که کودک از شیر گرفته می‌شود، خود را اصلاح کنند. در این صورت ممکن است هیچ مداخله دندانپزشکی لازم نباشد.

از سوی دیگر، برای کودکان بزرگ‌تر از 24 ماه که دندان‌های پستانکی دارند، این خطر وجود دارد که دستگاه‌های ارتودنسی تنها راه اصلاح مشکلات دندانی باشند. این امر به ویژه در مورد کودکان 4 سال و بزرگ‌تر صادق است. زیرا در این زمان است که دندان‌های دائمی زیر دندان‌های شیری شروع به تشکیل می‌کنند.

مکیدن شست بهتر است یا بدتر؟

از نظر مشکلات دندانی، مکیدن شدید انگشت شست می‌تواند به اندازه استفاده از پستانک برای دندان‌ها یا بایت کودک مشکل‌ساز باشد.

کودکانی که بیش از 4 سال به مکیدن شست خود ادامه می‌دهند، ممکن است مشکلات دندانی مشابه با کسانی که از پستانک استفاده می‌کنند داشته باشند.

سخن پایانی

مزایای استفاده از پستانک در دوران نوزادی، آن‌ها را به یکی از ابزارهای موثر برای والیدن تبدیل کرده است. اما نباید اجازه دهید کودکتان تا دوران کودکی به استفاده از پستانک ادامه دهد.

بهتر است استفاده از پستانک را بعد از 24 ماهگی، اما قطعا تا 48 ماهگی، در نظر بگیرید تا خطر مشکلات دندانی را که ممکن است برای اصلاح آن‌ها نیاز به درمان ارتودنسی در کودک خود داشته باشید، کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *